Za kvalitným spánkom sa neskrýva len kvalitný matrac, ale aj kvalitný vankúš, bez ktorého by krčná chrbtica nemala oporu a prebúdzali by sme sa neoddýchnutí a ubolení. Je to váš prípad? Tak by ste mali pouvažovať nad zmenou vankúša vhodného presne pre vás. Nesprávne zvolený vankúš totiž spôsobuje bolesti hlavy, chrbtice a následne sa zo spánku nestane oddychová činnosť, ale práve naopak. Zobúdzame sa unavení so značnými bolesťami chrbtice, či krku. Naopak, ak sú svaly krku a chrbtica uvoľnené, majú dostatočnú oporu vo vankúši, zobúdzame sa oddýchnutí a svieži.
Vankúš by sme mali meniť aspoň raz za 3 roky. Samozrejme, že ak si to jeho stav vyžaduje, vymeňte ho skôr, napr. ak má fľaky od potu, ktoré nejde oprať atď.
Na trhu je v súčasnosti mnoho druhov vankúšov, ale pri ich výbere by sme sa mali riadiť podľa:
- Polohy spánku – ak obľubujete spať na boku, pre vás je ideálny vyšší, anatomický vankúš, ktorý udrží chrbticu v rovine. Pre tých, ktorí spia na bruchu, je vhodný mäkký, nízky vankúš, ktorý sa prispôsobí vašej váhe a nebude tak zaťažovať chrbticu. Pospíte si radi na chrbte? Tak pre vás je vysoký, stredne mäkký anatomický vankúš, ktorý podoprie ramená a krk. A čo ak počas spánku striedam polohy? Je nejaký vankúš “univerzálny”? Odpoveďou je stredne mäkký a stredne vysoký vankúš. Tento sa prispôsobí každej polohe.
2. Vyberte si medzi klasickým alebo anatomickým vankúšom
Klasický vankúš sa ešte stále teší veľkej obľube vďaka jeho beztvarosti. Vďaka tomu si ho spiaci človek môže tvarovať podľa svojich potrieb. Následkom toho je však to, že krčná chrbtica nedostáva stálu oporu, keďže takýto vankúš nedrží pevný tvar a dochádza k bolestiam krku a my sa budíme neoddýchnutí. Takéto vankúše sú najčastejšie plnené perím, či umelými vláknami.
Perové vankúše sú obľúbené vďaka svojej mäkkosti, ktoré sú aj napriek tomu pevné. Dajú sa jednoducho tvarovať povytriasaním, no aj napriek týmto pozitívam majú jedno veľké negatívum a to sú roztoče, ktoré sa v nich radi zdržiavajú. Preto pre alergikov odporúčame skôr vankúše z umelých vláken, ktoré sa dajú jednoducho oprať a neposkytujú také veľké zázemie pre roztoče.
Anatomický vankúš je ideálny pre ľudí, ktorých trápi krčná chrbtica, pretože jej poskytuje skvelú oporu, ktorú potrebuje. Pôsobí aj preventívne proti bolestiam chrbtice, preto po ňom nesiahajte až vtedy, keď vás začnú trápiť zdravotné problémy. Ak trpíte skoliózou, tento vankúš by vo vašej spálni chýbať nemal. Udržuje svaly a chrbticu v uvoľnenom stave, preto sa telo môže počas noci regenerovať.
Najkvalitnejšie anatomické vankúše sa vyrábajú z pamäťovej peny a prírodného latexu. Anatomické vankúše z pamäťovej peny sa vplyvom tepla dokonale prispôsobia tvaru krku a hlavy. Sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov, lebo neposkytujú zázemie pre roztoče. Rovnako môže byť nápomocný aj pri chrápaní, lebo udržuje telo vo vodorovnej polohe a neblokuje tak prúdeniu vzduchu počas spánku.
Čo ak mám bolesti po zaobstaraní anatomického vankúša?
Ide o bežný jav, ktorý nastáva pri rýchlom prechode z obyčajného nízkeho vankúša na anatomický. Na každý nový vankúš si musí telo zvyknúť a zvyčajne do 2 týždňov tento stav prejde a vy si tak budete môcť vychutnať plnohodnotný spánok.
Môžem vankúše prať doma?
Perové vankúše môžeme oprať na najnižšom stupni pri otáčkach max. 400-600/min. Nezabudnite však na špeciálny program určený na jemné prádlo alebo vlnu a špeciálny prací prostriedok určený na perie. Sušte ich voľne na vzduchu, nie však priamo na slnku. Môžete ich dať aj do sušičky, ale odporúčame prihodiť 2 tenisové loptičky, ktoré perie počas sušenia pekne povytriasajú.
Anatomické vankúše sa môžu prať len ručne a nechať ich voľne vysušiť, najlepšie na bielom uteráku. Perieme ich v teplej vode s tekutým pracím prostriedkom.
Vankúše plnené umelými vláknami sa klasicky perú v práčke s menším objemom pracieho prostriedku, kľudne aj na 60°C. Žmýkanie by nemalo trvať dlhšie ako 1 minútu, sušiť ich môžeme voľne, ale rovnako aj v sušičke na najnižšej teplote.
Vankúše a prikrývky by sme mali prať minimálne 2x do roka, aby sme ich zbavili prípadných roztočov a znečistenia. Nemalo by to byť, ale viac, ako 4 x do roka, aby sme nepoškodili ich výplň.
Profilovaný ortopedický vankúš Oro-relax gel s vložkou chladiaceho gélu
Profilovaný vankúš OROMED ORO-RELAX zaisťuje optimálne umiestnenie krčných stavcov počas spánku, a to vďaka použitiu inovatívnej termoaktívnej peny s tvarovou pamäťou. Koriguje nesprávnu polohu chrbtice počas spánku podporou hlavy, krku a ramien. Dokonale sa prispôsobí anatomickým tvarom tela, vďaka ktorým pomáha zmierňovať bolesti chrbtice, krku a ramien znížením tlakových bodov. Pena použitá vo vankúši zabraňuje množeniu mikroorganizmov, alergénov a absorpcii prachových častíc. Dokonale sa prispôsobuje telu vplyvom tepla.
Profilovaný ortopedický vankúš Oro-relax
Používanie ortopedického vankúša má tiež obrovský vplyv na prevenciu chorôb chrbtice, ramenného pletenca a porúch spánku. Ortopedickí lekári, neurológovia a fyzioterapeuti sa zhodujú v tom, že používanie ortopedických vankúšov má priaznivý vplyv na naše zdravie.
Charakteristický, anatomický tvar ortopedického vankúša a technológia pamäťovej peny umožňujú:
- zmierniť krčné stavce,
- uvoľnite svaly okolo krku a zátylku,
- opraviť polohu ramenného pletenca,
- opraviť polohu celej chrbtice,
- udržiavať správnu ergonómiu spánku.
Ortopedický vankúš z pamäťovej peny
Vankúš z pamäťovej peny je vyrobený z viskoelastickej peny s pamäťou tvaru. Vankúš je prispôsobený tvaru hlavy a stavcov. Poskytuje dobrú priedušnosť. Vankúš je tiež pokrytý vysoko kvalitným poťahom, ktorý je vyrobený zo striebra nanosfér s permanentným antibakteriálnym účinkom. Obliečka na vankúš je odnímateľná.